Wydarzenia z roku 2011

Jasełka

Uroczystość Jasełek od wielu lat wpisana jest do kalendarza uroczystości organizowanych w każdym przedszkolu. W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy w "Zaczarowanym Ogrodzie" przeprowadzić tę uroczystość, integrując dom rodzinny i przedszkole, wprowadzając nastrój świąteczny oraz pokazując rodzicom umiejętność prezentowania swoich umiejętności wokalno – recytatorskich przed najbliższymi. Na dwa tygodnie przed planowaną uroczystością dzieci otrzymały do nauki na pamięć role, a po kilku dniach rozpoczęły się próby. Początkowo ich przebieg był mało zadawalający – ze względu na niską frekwencję dzieci, ale po kilku dniach próby ruszyły pełną parą. Dzieci pięknie recytowały wyznaczone im teksty oraz szybko uczyły się tradycyjnych kolęd i pastorałek.

Na parę minut przed przedstawieniem zaczęli pojawiać się pierwsi goście – rodzice, rodzeństwo i bliska rodzina, którzy pomogli nam w przebieraniu dzieci w odświętne stroje. Przed wyjściem jeszcze krótka rozmowa dopingująca wszystkich do występu – i weszliśmy do sali, zapełnionej po brzegi widownią. O godzinie 10:00 swój wielki występ miały grupy "Misiów" i "Zajączków", natomiast o godzinie 11:00 grupa "Myszek". Po udanym występie dzieci rozdały swoim rodzicom prezenty, który ukryte były pod piękną i wielką choinką oraz zaprosiły swoich gości na Wigilię i kolędowanie przy wspólnym stole.


Mikołajki

6 grudnia tradycyjnie jak co roku Święty Mikołaj odwiedził nasze przedszkolaki. Jednak tym razem musiał zabrać ze sobą pomocnika. U boku Świętego Mikołaja pojawiła się Gadająca Choinka. Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Święty Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, jak co roku we wczesnych godzinach rannych przybył do przedszkola Święty Mikołaj. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Wcześniej nauczyły się piosenki, którą specjalnie dla Niego przygotowały. Przedszkolaki otrzymały świąteczne prezenty i wzięły udział w grach i zabawach jakie przygotował dla nich Święty Mikołaj.

Nie obyło się też bez strachu. Mikołaja musieli obawiać się jedynie niegrzeczni, bo czekała ich rozmowa z gościem z Laponii. Ostatecznie wszyscy złożyli obietnice poprawy z czego ucieszyły się przede wszystkim wychowawczynie. Już nie możemy się doczekać kolejnych odwiedzin!


Pasowanie na przedszkolaka w grupie trzylatków

"Wszyscy pięknie dziś ubrani
Uśmiechnięci, uczesani.
Dzień ten w sercach nam zostanie,
Bo dziś będzie pasowanie"

W dniu 17 października 2011 roku w Naszym Przedszkolu miała miejsce uroczystość "Pasowania na Przedszkolaka", za przygotowanie której odpowiedzialna była ciocia Agnieszka.
Był to pierwszy tak ważny i poważny debiut przedszkolaków.

Podczas uroczystości "Myszki" przedstawiły krótką część artystyczną. Były to m.in. piosenki oraz różne wiersze o tematyce przedszkolnej, a także inscenizacja wiersza Jana Brzechwy "Na Straganie". Nie można pominąć wspaniałych strojów naszych przedszkolaków – wszyscy przebrani byli za warzywa. Każde dziecko wyglądało nie tylko kolorowo, ale także uroczo. Następnie wszystkie trzylatki złożyły uroczystą przysięgę powtarzając głośno słowo "Przyrzekamy!". Kolejnym punktem programu było złożenie uroczystej przysięgi. Aktu pasowania zaczarowaną różdżką dokonała Pani Dyrektor, która wręczyła również pamiątkowe dyplomy oraz upominki każdemu dziecku.

Uroczystość pasowania na przedszkolaka była imprezą niezwykle udaną. Jej głównym zadaniem było wzmacnianie więzi rodzinnych i wspólnotowych Przedszkola. Wszyscy rodzice jak i przedszkolacy żywo zaangażowali się w przygotowania samej imprezy. W miłej i przyjemnej atmosferze szybko upłynął wspólnie spędzony czas. Było to wielkie i niezapomniane przeżycie dla dzieci i ich rodziców oraz całej społeczności przedszkolnej. Gratulujemy przedszkolakom i życzymy im owocnego i bogatego w doświadczenia pobytu w naszym przedszkolu.


Dzień Ojca

Dzień Ojca obchodziliśmy w naszym przedszkolu tak samo uroczyście, jak Dzień Matki.

W grupie Myszek odbyły się warsztaty pt. "W morskiej toni". Dzieci wraz z tatusiami wykonały na folii malarskiej pracę plastyczną przedstawiającą morze, wykorzystując różne dostępne materiały. Wspólne dzieło wszystkim bardzo się podobało. Następnie odbyły się tańce integracyjne i zabawy z wykorzystaniem powstałej makiety. Grupa Misiów i Zajączków pochwaliła się tatusiom zdolnościami aktorskimi, po czym zaprosiła do ogrodu przedszkolnego. Zorganizowano tam zabawy z chustą animacyjną oraz mecz piłki nożnej. Pomysł ten spotkał się z dużym entuzjazmem i przysporzył mnóstwo radości dzieciom oraz dorosłym. Z okazji tego święta każdy przedszkolak przygotował drobny upominek dla swojego tatusia.


Dzień dziecka

Radośnie i kolorowo – tak możemy podsumować tegoroczny Dzień Dziecka. Pogoda nam dopisała, a zaplanowane atrakcje udało się zrealizować.

Lepszego prezentu od klauna Dyzia nasze przedszkolaki nie mogły sobie wymarzyć. Dyzio nie tylko rozśmieszał dzieci, potrafił też wyczarować zwierzaki z balonów. Nie zabrakło zabaw w ogrodzie przedszkolnym, konkursów z nagrodami, malowania twarzy. Sporym zainteresowaniem cieszył się dmuchany zamek, w którym przedszkolaki mogły poszaleć i poćwiczyć skoki do góry. Ten dzień jeszcze na długo zagości w pamięci naszych podopiecznych.


Dzień Matki

Nasze przedszkolaki chciały, by ich mamusie 26 maja poczuły się wyjątkowo, jak księżniczki! Tak więc z pomocą nauczycielek każda grupa zaczęła przygotowywać swoją niespodziankę.

U Myszek Dzień Matki przebiegał troszkę nietypowo. Zaproszeni goście wzięli udział w zabawach ruchowych, prowadzonych metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. Były też życzenia, piosenki i własnoręcznie wykonane prezenty.

Z kolei Misie i Zajączki postanowiły wspólnie wystawić przedstawienie pt. "Nic wielkiego". Dzieci odegrały swoje role perfekcyjnie i nagrodzone zostały gromkimi brawami. Po odśpiewaniu "Sto lat" przyszedł czas na wręczenie solenizantkom laurek, oczywiście autorstwa przedszkolaków.


Odwiedziny Pana Strażaka

4 maja w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Strażaka. Z tej okazji do przedszkola zawitał specjalny gość. Celem tego spotkania było poszerzenie wiedzy przedszkolaków na temat trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaka.

Zaproszony gość opowiedział nam o niebezpiecznych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu ludzi oraz w jaki sposób należy się zachowywać, by zapobiec tym nieszczęściom. Przedszkolaki chętnie wypowiadały się na temat, kiedy wzywamy Straż Pożarną - dzwoniąc pod numer 998. Dzieci wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, z zaangażowaniem słuchały i zadawały pytania, dzięki czemu zdobyły cenną wiedzę i umiejętność przewidywania zagrożeń, unikania ich oraz radzenia sobie z nimi.

Nasze przedszkolaki już z niecierpliwością oczekują następnej wizyty Pana Strażaka, ale czy trudno im się dziwić :) ?

Któż z nas nie marzył w dzieciństwie, żeby zostać strażakiem :) ?


Wizyta Ogrodnika

W ramach bezpośredniego poznawania środowiska nasze przedszkole odwiedził tata cioci Agnieszki – pan Mariusz, który jest ogrodnikiem. Dzięki panu Mariuszowi dzieci miały możliwość poznania czym tak naprawdę zajmuje się ogrodnik, co jest potrzebne roślinom do właściwego rozwoju. Ponadto pan ogrodnik zapoznał nas z podstawowymi narzędziami, jakie są niezbędne do prac w ogrodzie. Ciekawość dzieci odnośnie zawodu ogrodnika była ogromna, o czym świadczyły liczne pytania dzieci skierowane do pana Mariusza. Dzieci pytały między innymi: "czy jest szkoła przygotowująca do zawodu ogrodnika?", "czy ogrodnik musi znać dobrze rośliny? "czy zawód ogrodnika jest łatwy?" oraz wiele innych. Na zakończenie podziękowaliśmy za wiele cennych informacji na temat pielęgnowania roślin oraz każde dziecko mogło specjalnym narzędziem przyciąć kawałek gałęzi z pomocą pana ogrodnika w ogrodzie przedszkolnym.


Topienie Marzanny

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny nasze przedszkolaki zastały w swojej sali kukłę. Jeszcze nie wiedziały, że jest to Marzanna, którą za chwilę będą żegnać. Ciocie opowiedziały dzieciom o zwyczaju topienia Marzanny, po czym grupa Myszek, Misiów i Zajączków udała się do przedszkolnego ogrodu. Nastąpiło tam pożegnanie zimy i uroczyste powitanie wiosny. Dzieci obrzuciły kukłę śnieżkami i zaśpiewały wiosenne piosenki. Szukały również pierwszych zwiastunów nowej pory roku. Przedszkolaki skutecznie przepędziły zimę, bowiem Marzanna zniknęła. Teraz będzie już coraz cieplej i cieplej.


Teatr lalkowy w "Zaczarowanym Ogrodzie"

Na deskach naszej sceny wystąpił teatr Arleko – Bajkowy Świat. Wszystkie nasze grupy wiekowe mogły wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu. Przedstawienie teatralne oparte na baśni Charlesa Perraulta pt. "Kopciuszek" nasi podopieczni mogli zobaczyć z udziałem lalek teatralnych oraz z udziałem aktorów jako żywy plan przedstawianych postaci. Długa dyskusja dotycząca przedstawienia "Kopciuszek" nie znudziła naszych milusińskich. Aktorzy opowiedzieli jeszcze o swoim zawodzie z wyjaśnieniem kto to jest aktor, jak wygląda nauka tekstu i jak wyglądają próby do przedstawień. Pokazali i wyjaśnili co to są lalki teatralne i nauczyli je animować. Dostrzegli talenty aktorskie naszych podopiecznych! Aktorzy i dzieci otrzymali owacje na stojąco! Magia teatru dobiegła końca...


W świecie lalek

Nasze przedszkolaki 18 marca miały okazję poznać magiczny świat lalek, zobaczyć scenografię teatralną. Ponadto uczestniczyły w lekcji teatralnej, zdobywając pierwsze szlify aktorskie. A wszystko to, dzięki wystawie w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie i uprzejmości Śląskiego Teatru Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

Dzieci dowiedziały się, że takich lalek nie można kupić w żadnym sklepie, każda z nich jest unikatowa i tworzona do konkretnego przedstawienia. Interesujący był pokaz olbrzymich i dosyć ciężkich masek. Po takim spotkaniu nasi podopieczni bez problemu potrafią odróżnić kukłę od marionetki czy pacynki. Każdą lalkę dzieci mogły nie tylko dotknąć, ale także animować z pomocą aktora.


Wizyta kardiologa


Dzień Babci i Dziadka

Jest taki dzień, gdy babcia staje się królową,
choć dalej ceruje skarpetkę kolorową.
Jest taki dzień, gdy dziadek staje się królem,
choć dalej pisze bajki wysłużonym piórem.

Każdy wnuk ustawia się wtedy w kolejce,
by podziękować dziadkom za ich wielkie serce.
Brzmią w przedszkolu piosenki jak zaczarowane,
uciekają kominem wierszyki malowane.

Wiatr rozniesie je po całym Mikołowie,
o górze całusków dla dziadków nie powie!
Będzie to słodkim prezentem jak rogaliki z marmoladą,
własnoręcznie zrobiona laurka przyprószona czekoladą.

Babcia chusteczką oczy przeciera - nie kryje łez wzruszenia,
dziadziuś dumnie spogląda na małych aktorów przedstawienia.
Przedszkolaki – dzielne zuchy, wcale nie czują tremy.
Naszym dziadkom KOCHAM tak bardzo powiedzieć dziś chcemy!


Bal karnawałowy

Przedszkolny bal to niezapomniane wydarzenie, do którego nawet po latach powraca się z sentymentem. Zanim ten dzień nastał w naszym przedszkolu, przedszkolaki oraz maluchy opowiedziały swoim nauczycielkom o wymarzonych strojach. Później pomysły realizowali rodzice, dbając o najmniejsze szczegóły.

I stało się! Niech żyje bal! Zabawę rozpoczęliśmy od zaprezentowania kostiumu każdego przybyłego gościa. Po sali przedszkolnej przechadzali się z gracją i wdziękiem: strażacy, kowboje, wróżka, czarownica, księżniczka, niebieski kotek, żółw, a także bardzo sympatyczny wilk i pirat oraz niegroźna pantera. Pojawił się nawet Spider-man i to nie jeden!

Zaś w Klubie Malucha swoją obecnością zaszczycili nas: strażacy, księżniczki, wróżki, biedroneczka, pszczółka, myszka, króliczek, uroczy Dżentelmen, strach na wróble oraz Bob Budowniczy ze skrzynką pełną narzędzi.

Były zabawy taneczne i pląsy z balonami oraz tańce z chustą animacyjną. Każda z pań przygotowała wiele atrakcji dla swoich podopiecznych. A na koniec pamiątkowe zdjęcia, by uwiecznić wspaniałe i pomysłowe kostiumy oraz szczęśliwe buzie dzieci. Radości było u nas pod dostatkiem, aż smutno było tym razem iść do domu!