Zajęcia szachowe

"Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni." - mówił Paul Morphy – amerykański arcymistrz szachowy.

Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka, kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego oraz logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływa na rozwój intelektualny, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności. Szachy wbrew pozorom i obiegowym opiniom zawierają wiele elementów wychowawczych.

Gra w szachy uczy odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje. Młody adept "królewskiej gry" staje się bardziej cierpliwy, wytrwały i w pełni panuje nad sobą. Szachy uczą go pokory: adept wie, że nie wszystkie jego decyzje są słuszne. Dzięki temu obiektywizmowi wzrasta szacunek do przeciwnika i samego siebie. Młody szachista potrafi stosować w życiu zasadę "fair play".

Wykształcone w ten sposób cechy umysłu i charakteru objawiają się nie tylko przy szachownicy. Efekty widać już we wczesnej edukacji dziecka. Objawia się to umiejętnością koncentracji nad zagadnieniem, łatwością zapamiętania szczegółów czy szybkością w dotarciu do prawidłowego rozwiązania problemu.

Zajęcia szachowe

Widzimy więc na podstawie powyższych argumentów, że szachy to nie tylko wyrafinowana rozrywka intelektualna, ale także ogromna inwestycja w umysły naszych dzieci.

W naszym przedszkolu zajęcia szachowe prowadzone są już z 3 latkami, które poznają zasady gry, a sposób prowadzenia zajęć sprzyja dobrej zabawie. Po poznaniu podstaw, starsze dzieci rozwiązują zadania, zaczynają poznawać otwarcia szachowe oraz typowe motywy obecne w grze.

Przedszkolaki z Zaczarowanego Ogrodu mają już swoje pierwsze sukcesy. Dzieci uczestniczyły w kilku turniejach szachowych zdobywając nagrody!